środa, 26 stycznia 2011

Jak wybrać nianię.

Jak wybrać nianię idealną? Jak dokonać dobrego wyboru z pośród wielu kandydatek?  Jak do takiego wyboru się zabrać i jakimi kryteriami się kierować?

           Nadchodzi czas powrotu do pracy i zastanawiasz się w jaki sposób wybrać nianię, która dobrze zaopiekuje się Twoim maleństwem. Ważne jest aby był to wybór przemyślany i dokonany świadomie. Przypadkowe zatrudnienie osoby do opieki nad małym dzieckiem nie wchodzi w grę. Jak się do takiego wyboru zabrać i jakimi kryteriami się kierować? zapraszam do lektury.
          Procedurę zatrudnienia niani rozpocznij na kilka miesięcy przed planowanym powrotem do pracy. Będziesz miała więcej czasu na rozmowę z kandydatkami, sprawdzenie i zapoznanie przyszłej niani. Natomiast jeśli sprawę odłożysz na ostatnią chwilę, to zapewne będziesz zmuszona zatrudnić osobę, której nie znasz lub z której nie do końca jesteś zadowolona.
            Zacznij od zastanowienia się jak to ma być osoba. Czy wolisz „starszą panią” z doświadczeniem, czy też powinna to być młoda osoba. Radzę nikogo nie dyskwalifikować, bo zarówno młode dziewczyny jak i starsze panie mogą okazać się wspaniałymi nianiami – jak i odwrotnie.
            Przemyśl przez ile godzin dziennie będziesz potrzebowała pomocy niani przy dziecku. Określ także jaką kwotę miesięcznie (jaką pensję) możesz zaoferować niani. Wcześniej zorientuj się jakie stawki w twojej okolicy są oferowane nianiom. Popytaj znajomych, zajrzyj na internetowe fora, poczytaj ciekawe artykuły.
Następnie rozpocznij poszukiwania właściwej osoby. Ułóż treść ogłoszenia. Ogłoszenie możesz zamieścić w Internecie (jest wiele stron z ogłoszeniami dla osób poszukujących niań oraz osób chcących pracować w charakterze niani), gazetach lub wywiesić w twojej okolicy w miejscach do tego przeznaczonych. Rozpytaj także znajomych i rodzinę, może się bowiem okazać, że mają wiedzę o osobie godnej zaufania, która akurat jest zainteresowana podjęciem pracy w charakterze niani. Warto też wiedzieć, że istnieją agencje, które przyślą do nas odpowiadającą nam profesjonalną nianię. Jednak musimy się liczyć z faktem, że zatrudniając nianię z agencji zapłacimy za jej usługi zdecydowanie więcej.
Jeśli zamieścisz ogłoszenie , to możesz spodziewać się odzewu, czasami już w dniu ukazania się ogłoszenia. Rozmawiając przez telefon z kandydatką na nianię możesz zadać kilka pytań, na które odpowiedź będzie podstawą do umówienia się na spotkanie lub też dyskwalifikacji danej osoby np. jeśli przyszła nianiami być osobą niepalącą, to zapytaj wprost – czy pali. Jeśli okaże się, że tak, to podziękuj za telefon. W ten sposób nie zmarnujesz czasu zarówno swojego jak i kandydatki na nianię. Jeśli wstępna rozmowa telefoniczna wypadnie pomyślnie – umów się na spotkanie. Z każdą panią umawiaj się na oddzielne spotkanie. Jeśli to możliwe to z każdą panią w innym dniu – będziesz miała czas na przemyślenia, a w razie gdy wizyta kandydatki na nianię będzie się przeciągała, to nie będziesz miała stresu, że np. za 5 min. ma przyjść następna kandydatka.
Kandydatki umów na spotkanie w terminie Tobie jak i kandydatce odpowiadającym. Dobrze by było, aby na spotkaniu był obecny także Twój mąż (partner) powinna to być wasza wspólna decyzja. Porozmawiaj z każdą z pań Nie krępuj się i zadawaj pytania. To Ty prowadzisz rozmowę. Wypytaj o wszystko co Cię interesuje, w końcu jest to potencjalna niania, a więc osoba której codziennie będziesz powierzała swoje dziecko. Pytaj np. czy kandydatka, choruje, jeśli tak to na jakie choroby. Musisz to wiedzieć, bo w grę wchodzi bezpieczeństwo Twojego dziecka. Zapytaj czy kandydatka posiada nałogi, poproś o dane osobowe (imię, nazwisko, adres), możesz też poprosić o dokument tożsamości. Zapytaj czy kandydatka posiada swoje dzieci i czy jest w stałym związku, czy posiada referencje (jeśli tak poproś o ich okazanie), i jakie jest jej doświadczenie w pracy z dziećmi, czym obecnie się zajmuje  i co ją zmotywowało do podjęcia pracy w charakterze niani. Pytaj o wszystko, co będzie Ci pomocne w podjęciu decyzji przy zatrudnieniu niani. Powierzysz opiece niani swoje dziecko więc z pewnością jesteś uprawniona do zadawania wielu pytań. Poproś także kandydatkę by opowiedziała coś o sobie.
Na pierwszym spotkaniu ustal także warunki ewentualnego zatrudnienia tj. zakres obowiązków, czas pracy w jakim opieka nad dzieckiem będzie sprawowana ora wynagrodzenie.
Z kandydatkami, które wam się spodobały umów się na drugie spotkanie. Niech to będą 2-3 osoby. Na tym spotkaniu, które powinno być już dłuższe niż pierwsze poproś umówioną panią, aby przewinęła dziecko, nakarmiła je. Poobserwuj jak kandydatka na nianię bawi się z dzieckiem, czy ma cierpliwość, no i oczywiście jak dziecko reaguje na ewentualną nianię.
Być może już po drugim spotkaniu będziesz w stanie dokonać wyboru – jeśli nie umów się na spotkanie jeszcze raz.
Wybrana kandydatka może przyjść do Was jeszcze kilka razy zanim podejmiesz decyzję. Jednak dobrym pomysłem jest zatrudnienie niani np. 2 tygodnie wcześniej niż planowany powrót do pracy. Twojemu dziecku łatwiej będzie przyzwyczaić się do nowej osoby, jeśli będzie miało Ciebie swoją mamę, z którą było dzień i noc od chwili narodzin w pobliżu. Gdy przyjdzie dzień powrotu do pracy dziecko zostanie z osobą którą zdążyło już poznać. Nie oznacza to, że w pierwszym okresie nie będzie za Tobą tęskniło i płakało, jednak z pewnością będzie mu łatwiej zaakceptować nową sytuację.

Foteliki samochodowe dla dzieci.

Bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy samochodem to podstawa a posiadanie fotelika samochodowego to nasz obowiązek. Na czym skupić się wybierając foteliki samochodowe dla dzieci? Jest kilka spraw, na które warto zwrócić uwagę.
Najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa dziecka w samochodzie byłoby w ogóle go do auta nie wsadzać. Tyle, że tak się nie da. Potrzeba podróżowania z dziećmi doprowadziła do powstania różnych rozwiązań, które mają poprawić ich bezpieczeństwo. Jednym z nich są foteliki samochodowe. Przy ich wyborze warto kierować się czymś więcej niż tylko wyglądem, kolorem czy zgrabnymi hasłami reklamowych zawartymi w folderach.
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo dzieci są pasy. Problem w tym, że nie każde i nie zawsze zapewniają maksimum pewności. Najlepiej byłoby, gdyby foteliki samochodowe dla dzieci wyposażone były w pasy pięciopunktowe, zapewniające maksimum bezpieczeństwa możliwego do osiągnięcia w samochodzie. Kolejną ważną cechą pasów powinna być ich szerokość. Im szerszy pas, tym większa powierzchnia, na jaką będzie naciskać w razie wypadku, a więc mniejsze zagrożenie dla dziecka. Dobrze jest też zadbać o to, żeby długość pasa była regulowana. Dlaczego? Ponieważ tylko dobrze opięty pas gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Im łatwiej reguluje się jego długość, tym szybciej dopasować można go do potrzeb dziecka. Ważny jest też dostęp do regulacji – w niektórych modelach znajduje się z przodu, co znakomicie ułatwia dostosowanie.
O czym jeszcze trzeba pamiętać wybierając foteliki samochodowe dla dzieci? Na przykład o ich rozmiarze. Wbrew pozorom nie jest to sprawa błaha. Jeśli fotelik jest zbyt duży, dziecko będzie narażone na wypadnięcie. Co więcej, taki fotelik może nie zmieścić się do małego auta. A jeśli będzie odwrotnie, dziecko narażone będzie na niski komfort podróżowania. Nie warto kupować fotelików „na zapas”, lepiej zawczasu pogodzić z tym, że trzeba będzie kupować kolejne, większe modele wraz z rozwojem dziecka.
Wybór fotelika dla dziecka to sprawa trudna i wymagająca odpowiedzialności. Dobrze jest podchodzić do niej racjonalnie i nie opierać się na przekazie marketingowym, a zwrócić uwagę na konkrety.

Ferie dzieci i rodziców.

Z niecierpliwością wyczekiwane przez dzieci, dla rodziców mogą się okazać dużym i niełatwym wyzwaniem. Atrakcyjne i bezpieczne zagospodarowanie pociechom wolnego czasu wymaga wcześniejszego zaplanowania i dobrego przygotowania się na różne niespodzianki.

 Część dzieci wyjeżdża na narty, inne do rodziny, a niektóre spędzają ferie w domu. W każdym przypadku istotne jest, aby wolny czas oznaczał dla nich aktywny wypoczynek, dobrą zabawę i miłą odmianę od codziennych zajęć.    
Ruszamy w drogę!
Zimowy wyjazd przynosi mnóstwo korzyści. Jeżeli tylko istnieje możliwość wyruszenia poza miasto, zmiana klimatu i aktywnie spędzony czas wszystkim wyjdą na dobre. Zanim jednak dzieciaki zaczną szaleć na stoku, czeka je jeszcze podróż samochodem, pociągiem lub samolotem, nierzadko długa i męcząca. Zdarzają się oczywiście dzieci, które smacznie przesypiają większą część drogi, a pozostałą spędzają na podziwianiu pejzaży za oknem… Powiedzmy sobie jednak szczerze, że są to równie ciekawe, jak rzadkie wypadki. W rzeczywistości najmłodsi pasażerowie zazwyczaj niemiłosiernie się w podróży nudzą, co objawia się marudzeniem, wierceniem, domaganiem się jedzenia, picia i siusiu oraz potrzebą ciągłego wymyślania im nowych atrakcji. Sprawdzonym pomysłem na przegonienie nudy są zabawy słowne w zgadywanki, wyliczanki i rymowanki, ale oprócz nich warto jeszcze uzbroić się w parę zabawek, które na dłuższą chwilę zaabsorbują małego podróżnika.
W podręcznej torbie znaleźć  się więc powinny ukochana przytulanka, ciekawa książeczka z dużą ilością obrazków, pacynki  na rękę do zabawy w teatr i audiobooki do słuchania w samochodzie. Świetnie sprawdzą się także zamykane tablice magnetyczne   z literkami i figurami do układania. Idealna zabawka na podróż powinna być zatem atrakcyjna dla dziecka (nowa lub dawno nie widziana), wielofunkcyjna, zajmująca mało miejsca i składająca się z ograniczonej ilości elementów, które mogłyby się pogubić.      
Zabawy na długie zimowe wieczory
Po powrocie z nart czy całodziennej wycieczki dzieci są wprawdzie zmęczone, ale nadal głodne wrażeń i rozrywki. Warto wykorzystać te wolne od obowiązków domowych i szkolnych długie wieczory na zajęcia, na które w domu zazwyczaj nie ma wystarczającej ilości czasu.
Najatrakcyjniejsze dla dzieci są zazwyczaj takie zabawy, w których udział biorą także dorośli. Strzałem w dziesiątkę okażą się więc z pewnością wszelkiego rodzaju planszowe gry rodzinne.  Granie pobudzi do myślenia, rozwinie intelektualnie i oswoi z trudną sztuką kontrolowania emocji, a wspólnie spędzony czas sprawi spragnionemu uwagi rodziców dziecku ogromną radość. Warto pamiętać, że gry planszowe to nie tylko tradycyjne warcaby, chińczyk, bierki i domino. Nowoczesne gry zaprojektowane przez doświadczonych pedagogów, wielokrotnie nagradzane i sprawdzone przez rodziców na całym świecie dają naprawdę nieograniczone możliwości zabawy. Dzięki nim można się wybrać w pełną przygód wyprawę po piracki skarb, wziąć udział w prawdziwym wyścigu koni lub wyruszyć w fascynującą podróż dookoła świata. Moc niezapomnianych wrażeń gwarantowana! Dobrym pomysłem na rodzinne wieczory jest oczywiście także głośne czytanie książek, układanie puzzli, rysowanie lub po prostu wspólne omawianie planów na następny wspaniały dzień. 
Garść sposobów na ferie w domu
Wiadomo, że najlepiej jest wykorzystać ferie na dłuższy wyjazd poza miasto. Co jednak robić, jeśli nie ma takiej możliwości i dziecko musi spędzić te dwa tygodnie we własnym domu? Przede wszystkim nie można dopuścić, żeby jedyną lub najważniejszą rozrywką w tym czasie stał się dla niego komputer lub telewizor. Istnieją przecież dużo bardziej wartościowe zajęcia, dzięki którym zima w mieście może być równie atrakcyjna jak wyjazd w góry na narty. Zajęcia na basenie, wizyty w kinie, teatrze, muzeum, na wystawie, rozmaite kursy i warsztaty świetnie zorganizują dziecku czas, nauczą czegoś nowego i być może pozwolą mu odkryć w sobie nowe pasje. A może wśród znajomych jest więcej osób, które nie wyjeżdżają na ferie? Czas spędzany w gronie rówieśników będzie dla dziecka jeszcze atrakcyjniejszym pomysłem, nawet jeśli będzie się ograniczał tylko do zabawy w domu. Rozbrykanej gromadce można wówczas zaproponować gry planszowe, zabawę w domku z kartonu  lub konkurs plastyczny na zadany temat. Można też wypróbować różne zestawy typu Zrób to sam  
i zbudować z dziećmi prawdziwego robota, wyhodować kolorowe kryształy lub wykopać z bryły gipsu szkielet dinozaura!
W domu, w górach czy w ciepłych krajach – wolny czas wszędzie można spędzić w mądry i atrakcyjny sposób. Jeśli będzie odpowiednio zaplanowany, dziecko nie tylko nie będzie miało  szans, żeby się nudzić, ale także pozna nowe ciekawe miejsca i nauczy się czegoś wartościowego.

Wspólne spanie rodziców z małym dzieckiem

Wspólne spanie rodziców z małym dzieckiem to zwyczaj, który ma swoje wady i zalety. Jest wiele argumentów zarówno za jak i przeciw. Poznaj je i sama podejmij decyzję.
Zacznę od zalet spania z maluszkiem. Największą zaletą jest to, że zaspokaja potrzebę bliskości. Dzieci potrzebują kontaktu zarówno fizycznego jak i wzrokowego z rodzicami. Wspólne spanie jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy rodzice pracują i w dzień mają niewiele czasu dla swojej pociechy. Dzieci wtedy lepiej się wysypiają i są bardziej spokojne.
Z kolei dla matek karmiących jest to wielka zaleta, ponieważ bez wstawania łatwo można podać pierś maluszkowi. Zmęczona mama nie musi wtedy wstawać po kilka razy w nocy, żeby przynieść brzdąca do łóżka, czy też siedzieć w fotelu a potem znowu  odnosić go do łóżeczka.
Niestety wadą wspólnego spania jest to, że bardzo trudno jest potem naszego smyka tego odzwyczaić. A z doświadczenia wiem, że dzieci szalenie szybko się przyzwyczajają. Dlatego nawet na wakacjach lepiej jest, żeby smyk spał sam, np. w łóżeczku turystycznym. Umiejętność samodzielnego zasypiania przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zostawić dziecko pod opieką osób trzecich albo wtedy, gdy pojawi się młodsze rodzeństwo.
Zdarzają się także wypadki, kiedy maluszek zostaje przyciśnięty przez śpiącego rodzica- najczęściej ojca, który nie jest taki czujny jak mama. Niestety większość śmierci łóżeczkowej tak się właśnie kończy. Na szczęście są to sporadyczne przypadki, o których dowiadujemy się z mediów.
Warto jednak znaleźć złoty środek wspólnego spania, który nikomu nie zaszkodzi. Wystarczy ustawić łóżeczko lub kołyskę dziecka obok łóżka rodziców w sypialni. Nawet wielu lekarzy zaleca takie rozwiązanie, bo jest po prostu wygodne i bezpieczne. Można spać swobodnie i jednocześnie mieć dziecko "na oku", a w razie potrzeby potrzymać za rękę lub pogłaskać.
http://wszystkoodzieciach-aga30-33.blogspot.com/
Warto przejrzeć reklamy-jest tam wiele przydatnych rzeczy dla twojego smyka!

Jak bawić się z naszym dzieckiem.

Jak bawić się z naszym dzieckiem i jakie zabawy orz gry wybierać przy zabawie z maluchami, na te pytanie i wiele innych odnajdziemy odpoweidzi w tym poradniku.
Spędzanie czasu wolnego z dzieckiem, stanowi dla wielu rodziców nie lada wyzwanie. Pod natłokiem obowiązków zawodowych, ale również domowych, ciężko jest wygospodarować chwilę sam na sam z maluchem, kiedy możemy mu poświęcić całą naszą uwagę. Pocieszenie dla ciągle zajętych rodziców stanowi fakt, że psychologowie zgodnie twierdzą: to nie ilość czasu jest czynnikiem determinującym, ale jakość zabawy.
 Z całą pewnością lepiej jest poświęcić pół godziny wyłącznie dziecku, sprawić, że poczuje się ważne, potrzebne, zyska nasze zainteresowanie, niż rozmawiać z nim kilka godzin, znad deski kreślarskiej, czy znad ekranu komputera.
 Wielu rodziców skarży się, że zabawy z dziećmi ich nie pociągają, albo też, nie potrafią tego robić. Rozmowa z lalkami, wyścigi samochodzików- być może czasami ciężko dostosować się do malucha. Na szczęście istnieją także inne sposoby spędzania czasu z pociechą. Doskonałą okazją do wspólnej zabawy całą rodziną, są puzzle dla dzieci. Warto zauważyć, że wybierając ten sposób rozrywki, dziecko ćwiczy swój umysł: abstrakcyjne i logiczne myślenie, kojarzenie faktów, orientację przestrzenną, kreatywność, a w przypadku zupełnie małych dzieci: również zdolności manualne.
 Jak w każdym przypadku, również tutaj ważne jest dostosowanie poziomu zabawy do wieku. Zbyt skomplikowana zabawka, nie ważne jak doskonała nam się wydawała, tylko zniechęci dziecko i wprowadzi je we frustrację. Wybór ułatwia odpowiednie oznakowanie zabawek- producenci umieszczają na nich cyfry, które oznaczają od jakiego wieku, dziecko znajdzie w nich radość. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na sklepową zabawkę, istnieje również bardziej kreatywne wyjście.
 Najlepszym przykładem są puzzle, które można wykonać całkowicie samodzielnie. Wystarczy na tekturową podkładkę nakleić kartkę papieru, a następnie poprosić dziecko o namalowanie obrazka. Następnie należy polecić dziecku pocięcie tej tekturowej podkładki na małe kawałeczki. Dla dzieci młodszych mogą to być kwadraty o w miarę regularnych kształtach. Dzieciaki starsze oczywiście warto prosić o pocięcie brystolu w bardziej skomplikowane kształty, zdecydowanie trudniejsze do połączenia. Zabawa w domowe puzzle jest jedną z ulubionych zabaw niań i opiekunek.
 Dziecko potrzebuje naszego zainteresowania i wspólnej zabawy, by móc w przyszłości tworzyć udane związki oraz relacje z innymi członkami społeczeństwa. Zwróćmy na to uwagę i poświęćmy mu codziennie chwilę czasu, bez względu na to jak mało go posiadamy. Decydując się na dziecko bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność.
Labirynt dla dzieci - wydrukuj i pokonaj trasę w labiryncie

Jakie imiona nadać dziecku i jakie były najczęściej wybierane w 2010 r.

Jakie imię nadać dziecku i jakie imiona były najczęściej wybierane w 2010 r.


Decydując o wyborze imienia dla dziecka warto zastanowić się nad jego znaczeniem. Nadane imię ma bowiem wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka jak również może dodawać lub odejmować poczucie wartości.


       Imię jest jednym z pierwszych słów jakie słyszy małe dziecko. Z imieniem dziecko idzie do przedszkola, do szkoły, do pracy. Idzie z nim przez całe życie – jako dziecko, nastolatek, dorosły i stary człowiek. Warto więc zaangażować wyobraźnię i zastanowić się jak będzie odbierane nadane niemowlęciu imię wówczas gdy zostanie dojrzałą osobą i w dodatku utalentowaną do tego stopnia (a tego życzą wszyscy, mam nadzieję, rodzice swoim dzieciom), że zostanie postacią publiczną. Wówczas pieszczotliwie brzmiące imię wynikające z radosnych uniesień spowodowanych darem narodzin, może okazać się nieszczęściem, może ośmieszać lub brzmieć niepoważnie w zestawieniu z poważną pozycją jakie nasze dziecko osiągnie w dorosłym życiu. Trudno bowiem strawić, poza tekstami satyrycznymi, imię Andromeda albo Neptun.
            Warto też wiedzieć, że imiona mają swoje znaczenia jak np. Anna oznacza łaskę i wdzięk (hebrajskie: Channah), Maciej to dar Jahwe (hebrajskie: Mattahias), Małgorzata po grecku oznacza perłę, Dominik to imię pochodzenia łacińskiego, które oznacza osobę należącą do Pana, Balbina to jąkała (łacińskie Balbus), Sylwester z łacińskiego to żyjący w lesie, dziki.
            Osoby ceniące sobie tradycję mogą poszukać właściwego dla swego dziecka imienia wśród członków rodziny. Warto jednak zestawić wybrane imię z nazwiskiem i sprawdzić ich wspólne brzmienie. Dobrze będzie się komponowało krótkie imię z długim nazwiskiem i odwrotnie długie imię z krótkim nazwiskiem. Również nazwisko ma znaczenie dla doboru imienia, bo czy dobrze brzmi np. Arabella Pietruszka?
            Pamiętajmy, że imię nadajemy dziecku na jego całe życie. Nie spieszcie się zatem z wyborem. Okres ciąży to wystarczający czas na przejrzenie stron internetowych, konsultacje rodzinne i zapoznanie się z odpowiednimi lekturami.
            Na koniec przytaczam najczęściej nadawane imiona w 2010 r.:
Dziewczynki:
1. Julia – 14.347
2. Maja – 11.588
3. Zuzanna – 9.721
4. Lena – 8.128
5. Wiktoria – 7.499
6. Amelia – 7.028
7. Oliwia – 6.863
8. Aleksandra – 6.863
9. Natalia – 6.601
10. Zofia – 4.981
11. Nikola 4.564
12. Martyna – 4.535
13. Emilia – 4.115
14. Hanna – 4.065
15. Alicja – 3.989
16. Anna – 3.946
17. Gabriela – 3.626
18. Weronika – 3.601
19. Maria – 3.525
20. Magdalena 3.443
Chłopcy:
1. Jakub – 12.981
2. Szymon – 10.005
3. Kacper – 8.382
4. Filip – 8.106
5. Michał – 7.351
6. Mateusz – 7.007
7. Bartosz – 6.480
8. Wojciech – 5.358
9. Adam – 5.16910.
10. Wiktor – 5.086
11. Piotr – 5.020
12. Jan – 4.813
13. Dawid 4.780
14. Mikołaj – 4.517
15. Igor – 4.169
16. Maciej – 4.051
17. Aleksander – 3.972
18. Antoni – 3.894
19. Patryk – 3.499
20. Dominik – 3.462.